krowy hodowlane

O jakich kwestiach musi pamiętać początkujący hodowca bydła?

Hodowla bydła bywa naprawdę opłacalnym zajęciem. Jednak przed rozpoczęciem tego typu działalności warto pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach, których każdy początkujący hodowca nie powinien lekceważyć, jeśli chce osiągnąć sukces na tym polu. Na początku należy bowiem dokonać kilku istotnych wyborów, dotyczących zwłaszcza rasy bydła, sposobu jego żywienia czy też liczby pomieszczeń, jakie będą do dyspozycji dla tej działalności. Jeśli więc znajdujesz się na początku tej drogi, sprawdź, które informacje okażą się kluczowe przed przystąpieniem do profesjonalnej hodowli bydła.

Jak wybrać odpowiednią rasę bydła?

Na początek warto zdać sobie sprawę, że w naszym kraju hoduje się nawet kilkanaście ras bydła. Jednymi z najpopularniejszych są gatunki wyhodowane w Wielkiej Brytanii, które są dostosowane do bardzo różnych, w tym także trudnych warunków atmosferycznych. Rasy takie jak berdeen angus, hereford czy welsch black świetnie znoszą zarówno upały, jak i niskie temperatury. Do wyboru mamy również tak zwane rasy francuskie, do których zalicza się między innymi limousine, blond d’aquitaine oraz charolaise. Osobniki z tych gatunków są bardzo popularne w naszym kraju. Do zdecydowanych zalet wspomnianych ras zalicza się stosunkowo łatwe porody. Na uwagę zasługuje także wyhodowana w Belgii odmiana belgijska biało-błękitna (BBB). Chociaż trzeba przyznać, że znana jest z cięższych porodów, to jednak cechuje ją ponadto bardzo duża wydajność rzeźna (podwójny udziec).

Najważniejsze kwestie w doborze paszy

Jedną z najistotniejszych kwestii, dotyczących hodowli bydła, jest właściwy i opłacalny dobór pasz oraz sposobu żywienia zwierząt. Nie ulega wątpliwości, że najkorzystniejszym rozwiązaniem okazuje się wypas stada na pastwiskach. Wielu hodowców może sobie na to pozwolić, jednak jest to metoda bardzo mocno uzależniona od pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Alternatywą dla niej pozostaje żywienie bydła dowożonymi zielonkami, podawanymi w okólnikach. Wciąż jest to stosunkowo niedrogi sposób karmienia bydła, do którego jednak należy doliczyć koszty produkcji oraz dostawy paszy. W mniejszych i średnich gospodarstwach wykorzystuje się też w tym celu sianokiszonki w balotach. Istnieje możliwość stosowania ich w żywieniu bydła przez okrągły rok. Krowom i jałówkom hodowlanym często podaje się także paszę w postaci wytłoków jabłecznych.

Nowoczesne rolnictwo gwarantuje wiele rodzajów żywienia bydła hodowlanego, o czym można przeczytać również pod tym adresem. Zależne są one od wielu kryteriów – w tym także od środków, jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na te rozwiązania. Dlatego już na samym początku planów co do hodowli należy przemyśleć swoje możliwości i budżet oraz zastanowić się, która opcja okaże się dla nas najodpowiedniejsza.

Pamiętaj – hodowla bydła wymaga pracy

Jeszcze przed rozpoczęciem hodowli warto ustalić dla siebie standardy dotyczące rozkładu i „kultury” pracy. Należy przy tym pamiętać o kluczowych kwestiach, np. takich jak to, że dojenie krów powinno mieć miejsce dwa razy dziennie, niezależnie od daty, pogody, naszej kondycji czy nastroju. Z drugiej strony, karmienie i pojenie bydła nie musi odbywać się codziennie. Możemy bowiem z powodzeniem zapewnić paszę i wodę, które wystarczą zwierzętom nawet na dwa dni.

W hodowlach bydła mięsnego duże nakłady pracy przypadają głównie na okresy porodów, ponieważ nasza pomoc w tym czasie może okazać się w niektórych przypadkach niezbędna. Co prawda, zwykle krowy cielą się same, bez pomocy człowieka. Jednak hodowca musi zapewnić im odpowiednie warunki, aby były dobrze przygotowane do wydania na świat młodych. I chociaż hodowla bydła nie zawsze wymaga ogromnych nakładów pracy, pozostaje zajęciem stosunkowo wymagającym. Każdy początkujący hodowca powinien po prostu zdawać sobie z tego sprawę. Więcej o wyzwaniach stojących przed tą branżą można przeczytać na portalu Kreatywna.pl.

Leave a Comment