niezbednik mysliwego

Niezbędnik myśliwego i kolekcjonera. Co będzie nam potrzebne do czyszczenia i przechowywania broni?

Tematyką kolekcjonowania broni i strzelectwa interesuje się coraz większa część współczesnego społeczeństwa. Wycieczka na strzelnicę czy do lasu jest świetnym sposobem na rekreację. Oprócz tego na terenie naszego kraju działają myśliwi, którzy dbają o regulację populacji zwierząt leśnych, a także ich bezpieczeństwo podczas codziennego funkcjonowania.

Do kwestii broni palnej należy jednak podchodzić ostrożnie i z rozwagą. Może to być zarówno świetna rozrywka i sposób na spędzanie wolnego czasu, jak i przedmiot kolekcjonerski. Nie możemy jednak zapominać, że mamy do czynienia z narzędziem, które jest w stanie skrzywdzić. Dlatego ogromny nacisk należy położyć na bezpieczeństwo. Nie dotyczy to tylko sytuacji użytkowania broni, ale również jej przechowywania i transportu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli chcemy zapewnić broni odpowiednie warunki – z dala od niepożądanych rąk?

Bezpieczne przechowywanie broni – jak to zrobić?

Gdy przechowujemy broń – nawet w obrębie własnego domu – musimy zabezpieczyć ją przed wpadnięciem w niepowołane ręce. Chodzi tutaj przede wszystkim o dzieci czy osoby, które nie zostały odpowiednio przeszkolone do obchodzenia się z bronią. Jednak również w sytuacjach zagrożenia – jak włamanie czy napaść (których nikomu nie życzymy) – raczej lepiej nie dostarczać napastnikowi dodatkowego narzędzia terroru. Broń palną należy przechowywać nienabitą, najlepiej w specjalnej metalowej szafce zamykanej na kłódkę lub zamek elektroniczny.

Co będzie niezbędne do wyczyszczenia broni?

Z reguły czyszczenie i transport broni wymaga posiadania kilku podstawowych akcesoriów. Jeśli chodzi o to pierwsze – niezbędne będą szczotki dostosowane do rozmiarów konkretnego modelu broni. Oprócz tego przyda nam się smar, aby odpowiednio zabezpieczyć mechanizm karabinu, strzelby czy pistoletu przed zbyt szybkim przetarciem lub zacięciem. Warto zastanowić się nad kupnem sznura do czyszczenia lub oleju w aerozolu – jest on nieco łatwiejszy w użytkowaniu. Wszystkie te produkty możemy znaleźć w sklepie internetowym Decathlon.

Transport broni palnej – w co dobrze się zaopatrzyć?

Jeśli chodzi o transport broni palnej, możemy podzielić go na naboje i samą broń. Oczywiste jest, że należy przewozić je oddzielnie. Strzelba, karabin czy pistolet powinny zostać bezwarunkowo umieszczone w odpowiednim pokrowcu. Zabezpieczy on broń przed destruktywnymi czynnikami zewnętrznymi podczas przenoszenia z miejsca na miejsce.

Jeśli zaś chodzi o naboje – najlepiej jest umieścić je w specjalnej skrzynce. Pozwala ona utrzymać całkowitą stabilność ładunku, dzięki czemu nie ryzykujemy przypadkowym uderzeniem w spłonkę.

Strzelectwo i kolekcjonowanie broni to piękne sposoby na hobby. Musimy jednak podchodzić do nich z pełną rozwagą – koniec końców mamy do czynienia z narzędziami niebezpiecznymi. Jeśli jednak tylko będziemy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas przechowywania i transportu – absolutnie nic nam nie zagraża. Warto zaopatrzyć się również w zestaw do czyszczenia.

Leave a Comment