Hodowla bydła rasy simental, simentale w Polsce

Lista walorów użytkowych simentali jest długa: dwukierunkowość, bardzo dobre wykorzystanie pasz objętościowych, odporność na choroby, łatwość w aklimatyzowaniu się do trudnych warunków środowiskowych, dobra płodność, długowieczność, skład mleka, predyspozycje do różnych systemów opasania, łagodny temperament. Dodatkowo jest to bydło „cieszące oko”.

Błysk w oku hodowców powoduje także korzystny efekt ekonomiczny, do którego simentale mogą się przyczynić. W ostatnich 3 latach dobrą cenę młodego żywca (ok. 300 kg na eksport) miały 3 rasy: limousin, charolaise i simental. Przy większej liczbie sprzedawanych sztuk cena wahała się 8-10 zł/kg. Z drugiej strony są obory simentali mlecznych, których średnia wydajność za laktację waha się powyżej 7000 kg, przy nakładach na żywienie mniejszych niż w przypadku krów h-f. Jałówki z dobrym pochodzeniem osiągają cenę 5-5,5 tys. zł za sztukę.

Jaką wydajność można uzyskać na dużej fermie simentali?

Przykładem może być jedna z ferm w Czechach, którą często odwiedzamy. Położona jest na wysokości 600 m n.p.m. Liczy 627 sztuk, w 2006 r. wydajność wyniosła 6990 kg mleka, 3,8% tłuszczu, 3,49% białka. Żywienie opiera się na dawkach TMR. Wykonywany jest jeden TMR dla całego stada – warunek stado musi być wyrównane genetyczne. Krowy zasuszone otrzymują ok. 15 kg TMR-u i słomę do woli. W skład dawki pokarmowej TMR wchodzi: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, śruta rzepakowa, sojowa, gniecione ziarno kukurydziane, wysłodki, melasa, młóto browarniane oraz dodatki mineralno-witaminowe. Wartość indeksu inseminacyjnego osiągnięto na poziomie 1,65.

Bydło tej rasy jest również przydatne pod względem produkcji mleka o specyficznych walorach białka. Producenci serów cenią sobie to mleko, bo na jednostkę produktu mniej potrzeba surowca niż w przypadku innych ras bydła. Wiąże się to z poziomem zawartości białka, który u krajowych simentali wynosi 3,36%, w Czechach jest to np. 3,46%. Zawartość kazeiny wynosi około 2,56%, a dodatkowo jest wyższa niż u innych ras częstotliwość występowania genu kappa-kazeiny. Jednocześnie nie można pominąć faktu, że wyższa zawartość kazeiny zwiększa antygenowość mleka, co może być szczególnie istotne przy narastającej zachorowalności na alergie pokarmowe. Dodatkowo mleko ma specyficzne właściwości dietetyczne, co wynika z niskiej zawartości cholesterolu i kwasów nasyconych, a większej zawartości kwasów wielonienasyconych, w tym omega-3.

Leave a Comment