Ekologiczna żywność staje się nie tylko domeną ludzi. Myśląc o ekologicznym rolnictwie mamy świadomość, że także odpowiednie żywienie zwierząt jest ważne. Coraz więcej rolników dba o odpowiednie żywienie zwierząt oraz zrównoważony sposób hodowli. Poznaj zalety ekologicznej żywności dla zwierząt.
Ekologiczna żywność dla zwierząt – zalety
Popularne pasze dla zwierząt hodowlanych, w tym świń oraz kurczaków, niestety są bardzo zanieczyszczone. W większości posiadają bardzo wiele tzw. zapychaczy. Są to np. mączka kostna, skrobia kukurydziana oraz skrobia ziemniaczana. Nie wpływają one korzystnie na zdrowie zwierząt, a także sprawiają, że później uzyskiwane z nich mięso ma gorszy smak. Ubój zwierząt poprzedza ich hodowla, dlatego warto zadbać o odpowiednie żywienie bydła. Ekologiczna żywność dla zwierząt jest odpowiednia także dla krów mlecznych – wpływa na smak mleka, a także zwiększenie jego produkcji.
Ekologiczna pasza i żywność dla zwierząt zwiera jedynie sprawdzone składniki, bez chemicznych dodatków. To przede wszystkim zboża, suszone rośliny, białko zwierzęce oraz naturalne składniki, które wpływają pozytywnie na trawienie oraz zdrowie zwierząt hodowlanych.
Czemu pasza ekologiczna jest lepsza od tej taniej?
Tania pasza dla zwierząt posiada składniki, które nie są w pełni przyswajalne dla zwierząt. Ekologiczna żywność dla zwierząt pełna jest błonnika pokarmowego, białka oraz minerałów. Zwierzęta rzadziej chorują na anemię, niedożywienie lub inne choroby, często spotykane u bydła hodowlanego.
Ekologiczna żywność dla zwierząt domowych
Także nasze pupile, w tym koty i psy mogą liczyć na wysokiej jakości żywność ekologiczną. Zawiera ona białko wysokiej jakości, niski poziom zbóż oraz wypełniaczy, w postaci chrząstek i kości. Producenci żywności ekologicznej dbają, by mięso zawarte w karmie pochodziło z hodowli ekologicznych i przebadanych. Dobrej jakości karma nie zawiera substancji smakowych, barwników, czy też nienaturalnych dodatków, wpływających negatywnie na zdrowie zwierząt. Dbając o zdrowie czworonoga, warto sprawdzać skład karmy, jaką mu podajemy. Powinna składać się z 90% mięsa – najlepiej chudego. Może być to wątróbka, wołowina lub indyk. W karmie dla kotów mogą znajdować się ryby- trzeba jednak stawiać na droższe karmy z rybami, ponieważ te tańsze mają często w sobie ości, niebezpieczne dla pupila. Koty uwielbiają mięsne kawałki wśród galaretki. Psy także preferują mokrą karmę, choć suszona karma pozwala na dokładniejsze wyczyszczenie zębów w trakcie jedzenia.