sterylizacja

Jak dbać o formę kota po sterylizacji?

Zabieg sterylizacji, czyli pozbawienia kota płodności jest bardzo popularny, a niekiedy wręcz konieczny. Skutecznie ogranicza przyrost naturalny, ale także przedłuża życie czworonoga i pomaga chronić go przed niektórymi chorobami. Zwierzęta po tym zabiegu wymagają szczególnej troski. Sprawdź, jak o nie dbać i jaka karma dla kota po sterylizacji jest najlepsza.

Nie dopuść do otyłości i innych chorób u kota!

Potrzeby żywieniowe zwierząt po sterylizacji ulegają zmianie. Przemiana materii bardzo często spowalnia. Mogą zmienić się także kocie nawyki i temperament. To wszystko prowadzi do szybszego przybierania na masie. Tymczasem otyłość, również u kotów, skutkuje licznymi problemami zdrowotnymi. Z tego powodu konieczne jest zmniejszenie kaloryczności posiłków poprzez wprowadzenie odpowiedniej karmy dla kotów po sterylizacji. Połączenie zbilansowanej diety z regularną kontrolą masy ciała pupila to sposób na utrzymanie prawidłowej kondycji. Wysterylizowane koty mogą mieć także predyspozycje do chorób układu moczowego. Wartościowe pożywienie, wzbogacone o składniki sprzyjające regeneracji pęcherza i nerek to sposób na zachowanie zdrowia.

Co powinien jeść kot po sterylizacji?

Najwygodniejsza dla właściciela i najbardziej odpowiednia dla zwierzaka jest specjalistyczna karma dla kota po sterylizacji. Starannie opracowana formuła pomaga pokryć zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały, przy jednoczesnym obniżeniu kaloryczności posiłków. Niektóre karmy dla kotów po sterylizacji są dodatkowo wzbogacane o składniki wpływające na procesy trawienia, takie jak L-karnityna czy jod. Niezwykle istotną kwestią jest także jakość mięsa, z którego karma została wyprodukowana. Starannie wyselekcjonowane mięso to bardziej wartościowe i smaczniejsze posiłki.

Karma sucha czy mokra?

Karma dla kota po sterylizacji może mieć zarówno postać suchą, jak i mokrą. Obydwie formy są właściwe i najlepiej wybrać taką, która jest preferowana przez kota. Nie należy zmieniać na siłę jego przyzwyczajeń. Warto jednak zwrócić uwagę na ilość płynów, którą zwierzę spożywa. Stosując dietę opartą na karmie suchej, kot powinien pić więcej, żeby nie dopuścić do odwodnienia. Karmy mokre zawierają w sobie więcej wilgoci niż suche. Bardzo ważną kwestią jest także zastosowanie się do zalecanego przez producenta dawkowania karmy. Jest to jedyny pewny sposób na utrzymanie wagi pupila na właściwym poziomie. Przekarmianie wysterylizowanego kota, nawet karmą o zmniejszonej kaloryczności, może mieć opłakane skutki.

Leave a Comment