Wycielacze – kiedy ich używać?

Podstawowym błędem popełnianym podczas porodu jest zbyt wczesne udzielanie pomocy krowie. W początkowych fazach porodu rola człowieka powinna sprowadzać się do obserwowania!!! Krowa podczas porodu nie powinna być uwiązana!!!

Zbyt wczesne rozerwanie pęcherza płodowego powoduje przedwczesne wypłynięcie wód płodowych – cielę jest wyciągane przez kanał rodny „na sucho”, niechronione przez worek płodowy. Ponadto zbyt wczesne rozerwanie pęcherza może spowodować również wypadnięcie macicy, pęknięcia krocza lub szyjki macicy krowy.

Ważne jest, by krowa podczas kilkugodzinnego porodu miała swobodę ruchów i mogła zająć najdogodniejszą dla siebie pozycję. Jeśli chodzi o pozycję krowy podczas porodu – leżąca na lewym boku jest uznawana za lepszą, pozwalającą na lżejszy i krótszy poród, ponieważ jelita nie uciskają na macicę i nie przeszkadzają w przesuwaniu się płodu. Pozycja stojąca jest również prawidłowa, ale przeciskanie się cielęcia przez kanał rodny trwa nieco dłużej, istnieje ponadto możliwość przedwczesnego przerwania pępowiny.

Przy prawidłowym porodzie do wyciągnięcia cielęcia potrzebna jest siła 2-3 dorosłych mężczyzn, dlatego coraz częściej używane są do tego wycielacze – urządzenia działające na zasadzie dźwigni, pozwalające jednej osobie na wyciągnięcie cielęcia. Jego zakup jest opłacalny już przy stadach mających >30 szt. bydła mlecznego. Na rynku jest obecnie dostępnych wiele typów wycielaczy.

Jakie parametry winien posiadać dobry wycielacz?

Jego prowadnica powinna mieć ok. 180 cm długości, głowica – część opierająca się na biodrach krowy – powinna mieć długie ramiona, stabilizujące całe urządzenie podczas wycielenia. Dzięki takiej budowie wycielacz nie ześlizgnie się, pomimo zmiany pozycji krowy, np. gwałtownego położenia się. Istotną sprawą jest możliwość wyciągania cielęcia naprzemiennie za nóżki, w przypadkach porodów wymagających pomocy najbardziej efektywne jest właśnie takie działanie. Urządzenia pomagające przy wycieleniu powinny być wykonane z trwałych, odpornych materiałów.

Typy wycielaczy różnią się kształtem prowadnicy. Prowadnica kwadratowa pozwala na równomierne wyciąganie cielęcia, prowadnica okrągła daje możliwość manewrowania całym mechanizmem na boki.

Leave a Comment