rolnictwo

Praca w rolnictwie i jej perspektywy

Od lat pracą w rolnictwie zajmować mogą się nie tylko osoby, których rodzice lub dziadkowie prowadzili gospodarstwa rolno. Cała branża uległa w ostatnim czasie diametralnej przemianie, co widać również na rynku pracy. Na portalach ogłoszeniowych regularnie pojawiają się oferty dla traktorzystów, przedstawicieli handlowych oraz specjalistów z dziedziny żywienia, oprysków czy upraw.

Praca w rolnictwie – kto jest poszukiwany?

Dawniej uprawą ziemi i hodowlą zwierząt zajmowali się jedynie właściciele danych ziem czy budynków. Dzisiaj gospodarstwa rolne to świetnie zorganizowane i wysoce zautomatyzowane przedsiębiorstwa, w których nieustannie poszukiwane są nowe ręce do pracy. Kogo zatrudniają rolnicy w pierwszej kolejności?

Spektrum ofert dedykowanych dla branży rolniczej jest bardzo szerokie. Jednym z najczęściej poszukiwanych rodzajów pracowników są operatorzy. Traktory i maszyny, które są obecnie wykorzystywane podczas prac polowych to nowoczesne urządzenia, których obsługą zajmują się specjaliści – zazwyczaj świetnie wynagradzani. Traktorzysta z odpowiednim doświadczeniem może zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Zajrzyj tutaj, jeśli szukasz pracy.

Zarządzający gospodarstwami rolnymi poszukują również wykształconych specjalistów. Zajmują się oni przede wszystkim odżywianiem trzody i bydła, planowaniem upraw, a także nawożeniem.

Rolnictwo – kto jest potencjalnym pracodawcą?

Nie tylko rolnicy są potencjalnymi pracodawcami. Wystarczy krótki przegląd ofert na portalach ogłoszeniowych, aby wiedzieć, że większość z nich dodana została przez firmy zajmujące się obsługą gospodarstw rolnych.

Dominują wśród nich podmioty zajmujące się produkcją oraz sprzedażą nawozów, środków ochrony, pasz oraz materiałów siewnych. Poszukują one zarówno pracowników fizycznych do obsługi miejsc produkcyjnych, jak i kadry biurowej. W takich firmach pracę dla siebie mogą znaleźć specjaliści od marketingu, absolwenci kierunków związanych z żywieniem zwierząt oraz eksperci w dziedzinie systemów upraw.

Zobacz więcej: praca w Płocku

Na liście potencjalnych pracodawców z branży rolniczej jest również cała gama organizacji samorządowych. Pracę w nich znajdą przede wszystkim pracownicy administracyjni i to na różnym szczeblu.

Perspektywy pracy w rolnictwie

Dynamiczny rozwój całego sektora rolniczego sprawił, że na rynku brakuje wyspecjalizowanych pracowników. Dzisiaj, aby pracować na roli potrzebne są już nie tylko chęci, ale również wysokie kwalifikacje. Zatrudnienie na stanowiskach technicznych najczęściej znajdują osoby, które ukończyły techników, a na wiele specjalistycznych miejsc pracy przyjmowani są tylko absolwenci studiów wyższych.

Transformacja branży rolniczej to dobra wiadomość dla osób szukających w niej pracy. W kolejnych latach najprawdopodobniej rosnąć będą nie tylko wymagania, ale również płace – które już teraz są na wysokim poziomie. Wszystko po to, aby przyciągnąć do pracy w rolnictwie jak najwięcej utalentowanych osób z okolicy.

Leave a Comment