Maszyna do skubania drobiu – jak działa?

Maszyna do skubania drobiu stała się niezbędnym akcesorium do obróbki mięsa z kurczaków i innych zwierząt. Elektryczna skubarka do drobiu, jak sama nazwa wskazuje, została stworzona, aby pomóc usunąć nadmiar piór. 

Jak dokładnie działają skubarki do drobiu? Jak jej używać? Czy istnieją jakieś zasady i normy, które należy wziąć pod uwagę? Mimo że wszystkie rodzaje skubarek sprzedawane są z własnymi instrukcjami obsługi, postaramy się w tym artykule podsumować najważniejsze informacje dotyczące przygotowania i prawidłowego użytkowania produktu. 

Jak działają skubarki do drobiu?

Skubarki do drobiu w mechaniczny sposób usuwają pióra z tuszki drobiowej. Cały proces obróbki mięsa drobiowego składa się z etapów.

  • Faza przygotowania

Jest to proces podczas którego kurczaka, już pozbawionego krwi, zanurza się na sekundę w gorącej wodzie, która powinna mieć około 70 stopni. Należy uważać, aby nie ugotować kurczaka i nie pozostawiać go zanurzonego w wodzie na dłużej niż kilka sekund, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że skóra się zepsuje.

  • Faza umieszczenia

Po fazie przygotowania kurczaka należy umieścić w urządzeniu tyłem do dna. Po zakończeniu tej procedury wystarczy szczelnie zamknąć pokrywę i pozwolić urządzeniu wykonać resztę pracy.

Usuwanie piór ptaków za pomocą skubarki do drobiu

Ogólnie rzecz biorąc, sposób działania skubarek do kurczaków niewiele się od siebie różni. Jednak te najnowocześniejsze posiadają mokry mechanizm obrotowy, który pozwala na oskubanie kurczaków, kaczek, indyków i gęsi.

Po uruchomieniu urządzenia centralny korpus urządzenia zaczyna się obracać, a zwierzę przechodzi w tryb rotacji. Ciało zwierzęcia będzie wielokrotnie stykać się z palcami robota, umożliwiając robotowi całkowite wyskubanie zwierzęcia.

Po zakończeniu skubania może się zdarzyć, że na zwierzęciu pozostaną małe kawałki skubanego materiału. Elektryczna skubarka do drobiu może nie być w stanie usunąć wszystkich piór, wówczas pozostałe pióra należy usunąć ręcznie.  Należy pamiętać, że w obracającym się mokrym piórku można umieścić kilka zwierząt, ale nie powinny one przekraczać wagi określonej przez producenta.

Jak bezpiecznie korzystać ze skubarki do drobiu?

  • Zwierzę musi być oskubane zgodnie z obowiązującymi przepisami,
  • Ważną kwestią, zanim umieścimy tuszkę w maszynie, jest upewnienie się, że zwierze jest całkowicie wykrwawione,
  • Podczas zanurzania tuszek we wrzątku, warto dla bezpieczeństwa korzystać z gumowych rękawic ochronnych, by uniknąć poparzenia.

Leave a Comment