Przedsiębiorstwa, które chcą poszerzyć swoją ofertę produktową lub zakres działalności często stoją przed wyzwaniem jakim jest znalezienie dodatkowej przestrzeni potrzebnej do rozwoju firmy. W takiej sytuacji wiele z nich decyduje się na budowę lub wynajem hal magazynowych, które stanowią doskonałą alternatywę dla obiektów murowanych. Montaż takich konstrukcji jest szybki, a ich koszt znacznie niższy niż tradycyjnego budynku. Co jeszcze warto wiedzieć o halach magazynowych? Podpowiadamy.
Czym są hale magazynowe?
Hala magazynowa to obiekt, który może być wykorzystywany przez cały rok lub jedynie sezonowo. Konstrukcje takie wykonywane są ze stali lub aluminium i pokrywane blachą trapezową, płytą warstwową bądź PCV. Obecnie możliwe jest zaprojektowanie namiotu magazynowego, który idealnie spełni potrzeby naszego przedsiębiorstwa. Jego montaż jest szybki, a całkowity koszt inwestycji znacznie niższy niż w przypadku konstrukcji murowanej o podobnym metrażu.
Jak wygląda budowa hali magazynowej?
Hale magazynowe można indywidualnie dopasować do swoich potrzeb, dlatego budowa poszczególnych konstrukcji może nieco się różnić. Jeżeli taki obiekt planujemy użytkować w jednym miejscu do 180 dni, nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, wystarczy ją jedynie zgłosić. Jeśli jednak ma być on wykorzystywany dłużej niż pół roku, wówczas potrzebujemy klasycznego pozwolenia na budowę.
Konstrukcja może być wykonana ze stali bądź aluminium. Ten pierwszy materiał jest bardzo wytrzymały, dzięki czemu może być wykorzystywany nawet w miejscach, gdzie występują duże opady śniegu. Z kolei aluminium świetnie sprawdza się w przypadku rozwiązań sezonowych.
Następnie wykonywane jest poszycie, które należy dobrać do przeznaczenia obiektu. Wykorzystuje się zazwyczaj tutaj blachę trapezową o dużej wytrzymałości na niekorzystne warunki atmosferyczne, płytę warstwową zapewniającą doskonałą izolację termiczną, lub lekkie PVC.
Zastosowanie hal magazynowych
Namioty magazynowe znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach. Projektując taki obiekt, należy zwrócić uwagę na rodzaj składowanych materiałów, ich przeznaczenie, a także liczbę osób, która będzie w nim przebywała. W zależności od tego, jakie towary będą w nim przechowywane, dobierane są konkretne rozwiązania i materiały budowlane na przykład docieplenie ścian. Z tego powodu hale magazynowe mogą być wykorzystywane zarówno do składowania mniej wymagających towarów na przykład budowlanych jak i wrażliwych na zmiany temperatur np. elektroniki, mrożonych produktów spożywczych czy leków. Hale magazynowe wykorzystywane są również w branży rolniczej do przechowywania sprzętu i plonów.