trawa pastwiskowa

Jaka trawa pastwiskowa będzie odpowiednia do chowu bydła?

Tereny trawiaste mają różne zastosowanie. Jednym z przykładów mogą być pastwiska, niezbędne w przypadku chowu bydła, świń, koni i innych zwierząt pasących się. W takim przypadku ważne jest dobranie odpowiednio wartościowych gatunków traw – tak zwanej trawy pastwiskowej. 

Wysokiej jakości trawa pastwiskowa

Ważne jest, by kupować specjalne mieszanki do wysiewu trawy na terenach przeznaczonych pod pastwiska. Pozwala to zapobiec wyrastaniu niepożądanych gatunków roślin na danym obszarze. Odpowiednia trawa pastwiskowa to np. różne rodzaje kostrzewy, wiechlina, życica trwała.

Często spotyka się połączenie gatunków traw przeznaczonych do wysiewu na łąkach i pastwiskach. Pozwala to ujednolicić obszary, na których odbywa się wypas i rekreacja bydła oraz innych gatunków. Mieszanki pastwiskowe zawierają te same gatunki traw, co mieszanki przeznaczone do wysiewu na łąkach i nieużytkach.

Czy trawa łąkowa nadaje się na pastwisko?

W wielu przypadkach stosuje się podobne rodzaje traw do wysiewu na łąkach i pastwiskach. Co więcej, łąki i pastwiska nie bywają od siebie oddzielane, więc bydło czy inne zwierzęta roślinożerne mają możliwość przechadzaniasiępo całym obszarze. Wysokiej jakości trawa łąkowa jest pozbawiona chwastów i kaloryczna, a także ma wystarczającą twardość, by mogła być z powodzeniem spożywana.

Pastwiska obsiane mieszankami trawy powinny być pod regularnym nadzorem. Niekiedy nawet odpowiedni dobór gatunków trawy nie zapobiega pojawianiu się chwastów, które nie są korzystnym pożywieniem dla zwierząt. Trawa pastwiskowa musi być regularnie koszona, trzeba też dbać o to, by na obszarze nie było zbyt wilgotno.

Wartościowa trawa pastwiskowa

Wypas różnych gatunków zwierząt może być związany z preferencjami odnośnie konkretnych gatunków trawy. Trawa pastwiskowa składająca się np. z mieszanki koniczyny, kostrzewy czy wiechliny jest bardzo uniwersalna. Jednak nie wszystkie z tych rodzajów będą się nadawały. Przykładowo wiechlina zwyczajna i wiechlina roczna nie są wartościowe i traktuje się je jako chwasty.

Podsumowując, wybór trawy na pastwisko powinien uwzględniać wysiew odpowiednich gatunków traw, które będą smakowite dla bydła, koni, owiec itd. Należy pilnować regularnego odchwaszczania.

Leave a Comment